ابولقاسم طالبی اعلام‌کرد فعلا با قید وثیقه ازاد هستم

ابوالقاسم طالبی کارگردان اثراتی همچون «یتیم‌خانه ایران» و «قلاده‌های طلا» سال ۹۷ به‌دنبال دستگیر حسن عباسی تحلیلگر مساله سیاسی طی توییتی انتقادی با حمایت از عباسی تیتر کرده بود که قصد ساخت فیلمی در رابطه حسن روضه خوان و داستان یک ملاقات در سال ۶۵ را داراست . اکنون و بعداز در حدود دو سال بیان کننده هنوز حاشیه‌های آن توئیت ادامه دارااست .

طالبی که سه شنبه همین هفته و از روش نشر پستی در توئیتر خبر از احضار خویش به‌دادگاه داده بود , ضمن تأیید رابطه این احضاریه با توئیتش در سال ۹۷ , در رابطه جزئیات این گلایه اظهار‌کرد : یک‌سری روز پیش بود که به دادگاه احضار شدم . برای این که جزئیات این احضارنامه را بیان‌کنم ابتدا اذن دهید نقلی را تعریف کنم , روزی فردی خاطرنشان کرد می خواهم شعری در وصف پاد شاه بیان‌کنم . به عبارتی زمان ادیبان کاسه لیس , به دور سلطان گرد آمدند و استارت به تعریف از شعر نگفته و تعریف‌و‌تمجید سجع و قافیه کردند , بعضا دیگر از چاپلوسان و داروغه نیز آغاز به تعبیر شعر از جهت محتوا کردند و از شعر سرا خواستند در رابطه شعر نگفته‌اش توضیح بدهد و سرنوشت نیز او‌را محکوم کردند , زیرا تاءمل می‌کردند آن مورد در ذهنش است! این دقیقاً وصف حالا اینجانب است .

کارگردان «قلاده‌های طلا» با اشاره به این‌که تیتر درج‌شده در احضارنامه «تهمت و تشویش افکار عمومی» بوده توضیح بخشید : یکسری سال قبلی در کاغذ توییترم تیتر کرده بودم که در لحاظ دارم فیلمی بسازم که اما هنوز آن را نساخته‌ام , ولی بیان کننده همین طرح ایده نیز به آقای شیخ برخورده است!

او با ابراز تعجب نسبت به صادر شدن این احضاریه افزود : هنوز نمی‌دانم چرا بایستی در رابطه فیلمی که نساخته‌ام جواب بدهم! چرا تفتیش عقاید می‌کنند؟ مگر عصر تفتیش عقاید به پایان نرسیده است؟ اینجانب گفتم در حیث دارم فیلمی بسازم , البته هنوز که آن را نساخته‌ام . ولی به حیث می رسد در‌این در میان عده‌ای چاپلوسی نیز می کنند .

کارگردان «آقای رئیس‌جمهور» ادامه داد : قبل‌ها فیلم می‌ساختیم و توقیف میشد ولی اکنون «قصد ساخت فیلم» را نیز توقیف می‌کنند! اینجانب دقیقاً به همین جهت احضار شدم , این در حالی است که هنوز چه بسا نمایشنامه نیز ندارم و این از شگفتی ها دولت فعلی است .

او در توضیح نهایی شرایط این طرح گلایه اذعان کرد : بعد از احضار و بعداز گفتگوی نخستین , قرار شد مجدد من‌را فرا بخوانند . جرم اینجانب فقط این بود که گفته بودم در حیث دارم فیلمی بسازم . ولی به نظرم چندین کاسه لیس به دور رئیس‌جمهور می باشند و به وی می گویند به ساحت مقدس حضرت خوب جسارت شده و به همین علت گلایه بازی خط مش می‌اندازند .

طالبی توشه دیگر تأکید کرد : گلایه مند اینجانب درین قضیه ارگان ریاست‌جمهوری بوده و قرار است روند رسمی را طی کنم . شرایط فعلی نیز وثیقه گذاشته‌ایم و به قید وثیقه آزاد هستم , اما وثیقه اینجانب «کمترین میزان» است ضمن این‌که بازپرس برخورد خیر و خوبی با اینجانب داشت و کمترین وثیقه را برایم در لحاظ گرفت .

او در پایان اظهار کرد : اینجانب برای کاری که نکرده‌ام , متنی که ننوشته‌ام و فیلمی که نساخته‌ام و به خاطر چیزی که فقط در ذهنم بوده , احضار شده‌ام . این «تفتیش عقاید» به معنای حقیقی وواقعی واژه و کلمه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

سینما های کالیفرنیا کارخود را شروع می کنند

ش خرداد 17 , 1399
فرماندار ایالت کالیفرنیا , گوین نیوسام , در مصاحبه‌ای عنوان کرد که سینماهای این ایالت می توانند با رعایت دستورالعمل‌‌های بهداشتی و محدودیت‌های خاص , از روز ۲۳ خرداد ماه ( ۱۲ ژوئن ) کار خویش را بعداز ماه‌ها از سر بگیرند . سینماهای ایالت کالیفرنیا با تایید فرمان دار […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس