بهمن مفید دار فانی را وداع گفت | بیوگرافی

بهمن مفید یا بهمن فریور نقش آفرین پیشکسوت و دوره قبل از انقلاب اسلامی و از به نام های عرصه تئاتر و سینما به سرطان تسلیم شد و دار فانی را وداع گفت.

بهمن مفید و جمشید مشایخی

شخص آقای یاشار صمیمی مفخم از بستگان مرحوم بازیگر بهمن مفید در پی موثق اعلام کردن خبر در گذشت بهمن مفید افزود: ایشان این نقش پرداز پیشکسوت چیزی در حدود 1 سال را در حال مبارزه با سرطان ریه بود و در تاریخ بیست و شش مرداد سال 99 در حالیکه هفتاد و هشت سال سن داشت چشم از جهان بست و به لیست ای کاش های عرصه هنر پیوست.

آقای یاشار صمیمی مفخم اعلام کردند تا به الان برنامه مشخصی برای مراسم ترحیم و بهشت زهرا بهمن مفید ندارند و افزود:  زنده یاد بهمن مفید بازیگر پیشکسوت از ته دل هموطنان خویش را دوست داشت و شکر گزار عنایت آن ها بود اما باید با مردم صادق بود. ویروس کووید 19 شوخی بردار نبوده و باعث شد به این فکر کنیم که فعلا فکر مراسم خاکسپاری و ایجاد فضایی برای عزاداری و همدردی مردم را فراموش کنیم، از همینجا از همراهی شما عزیزان تشکر می کنم و میگم که ما همه در این غم شریکیم.

بهمن مفید از سن پنج سالگی به سبب فعالیت پدرش در حوزه نمایش و هنر های تجسمی به این موضوع علاقه مند شد و خیلی زود خود را در تئاتر یافت و سالهای چهل و هفت تا پنجاه و نه در سینمای کشورمان به فعالیت پرداخت و عددی بیشتر از هفتاد اثر سینمایی را در کارنامه خود دارد که در آن ها نقش آفرینی کرده است. از موارد این لیست می توان به قیصر، طوقی، داش اکل و در دوره پس از انقلاب “سرودتولد” اشاره کرد.

بیوگرافی بهمن مفید

بهمن مفید کوله باری از هنر و تجربه بود که در تاریخ پنج مرداد سال هزار و سیصد و بیست و یک در شهر تهران چشم به جهان گشود. از هنر های متعدد این هنرمند فقید می توان به بازیگری، نوازندگی، خوانندگی و گویندگی کارکتر های عروسکی اشاره کرد.

زندگی هنری بهمن فریور

بهمن مفید فقید برادر بیژن مفید نمایش نامه نویس و کارگردان اهل ایران و اردوان مفید بازیگر، هنگامه مفید شاعر، ترانه سرا، نمایشنامه نویس و کارگردان و فرزند غلامحسین مفید، از بازیگران پیشکسوت هنر های تجسمی و قدسیه فریور است. بهمن مفید کار خود را در این عرصه هنری زمانی شروع کرد که کودکی بیش نبود و شروع این کارنامه بلند بالای هنری با نقش آفرینی در نمایش نامه های پدر و برادرش بود که مسئولیت کارگردانی پروژه را داشتند. شاید برایتان این موضوع جالب باشد که نخستین کار وی در نمایش یوسف و زلیخا بود.

این بازیگر پیشکسوت و مرحوم، در طی تحصیلات آکادمیکی که طی می کرد، توانست کارنامه خود را گسترش دهد و بیشتر به عرصه های نقش آفرینی و کارگردانی ورود کند. بهمن مفید در کنار غلامحسین مفید گروهی متشکل از بهزاد فراهانی، رضا میرلوحی، اصغر آقاخانی و بهرام وطن پرست داشتند که به هنر نمایی بر صحنه های گوناگون می پرداختند.

بازیگر فقید

بهمن فریور به هنگامی که دولت اصلاحات روی کار بود، در فیلم سینمایی سرود تولد نقش آفرینی مختصری داشت اما با اتفاقاتی که در پی آن رخ داد و بسیاری به مقابله با این موضوع پرداختند، سبب شد تا دوباره بهمن مفید با بازیگری وداع گفته و خانه نشین شود. در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد هم نتوانست موافقت مسئولین برای روی صحنه رفتن را کسب کند. این بازیگر فقید بعد از سال ها تصمیم گرفت به شبکه ایرانی ترکیه ای ماهواره یعنی جم برود و بازی کند ولی خوب دل هنرمند طاقت نمی آورد و سرعا به کشورش برگشت. این بازیگر مرحوم به هیچ عنوان نمی توانست فعالیتی بکند و با او بسیار نا ملایمتی شد همه این ها سبب شد تا زمانیکه حتی پاسپورت داشت نخواهد خاک وطن را وداع بگوید و به مهاجرت کردن پشت کرد. بعد ها به ندرت با اسم بهمن فریور به دوبلوری نمایش های عروسکی پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

هری پاتر و سنگ جادو میلیاردی شد

چ مرداد 29 , 1399
تقریبا بیست سالی از اکران قسمت نخست هری پاتر می گذرد. اکنون فیلم سینمایی« هری پاتر و سنگ جادو » توانست خود را به فروش بالای 1 میلیارد دلار برساند که بسیار جالب توجه است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید به چه صورت این اتفاق رخ داده است. همه […]
هری پاتر و سنگ جادو
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس