بیوگرافی غلامحسین بنان

بیوگرافی غلامحسین بنان
غلامحسین بنان خواننده آهنگ‌های کاروان و فصل بهار دلنشین ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۲۹۰ چشم به جهان گشود .

بیوگرافی غلامحسین بنان
غلامحسین بنان ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۲۹۰ شمسی در تهران دیده به جهان گشود . پدرش کریم‌خان بنان الدوله نوری و مادرش دختر شاهزاده رکن‌الدوله اخوی ناصرالدین‌شاه بود .

او از ۶ سالگی به خوانندگی و نوازندگی ارگ و پیانو پرداخت و در این خصوص از راهنمایی‌های مادرش که پیانو را عالی می‌نواخت , سود گرفت . او‌لین مدرس وی پدرش بود و دو‌مین مدرس , مرحوم میرزا طاهر ضیا ذاکرین رثایی و سومی استادش مرحوم ناصر سیف بوده‌اند .

غلامحسین عمل حرفه‌ای را در ۱۳۰۶ شمسی آغاز کرد و تنها در جلسات محرمانه و در حضور دوستان خوب و آشنا ها به صورت حرفه‌ای نغمه می خواند .

بنان

وی از آخرها شهریور ۱۳۲۱ وارد رادیو شد و با همیاری هنرمندانی زیرا روح‌الله خالقی صدایش را از روش رادیو تهران به گوش مردمان رساند و دیری نگذشت که اسم بنان زبانزد تمامی شد .

غلامحسین بنان بوسیله زنده‌یاد روح‌الله خالقی به ارکستر انجمن آوا دعوت شد و از طرفی بنان با ارکستر شماره یک هم همیاری داشت و از بدو استارت برنامه گله‌ای رنگارنگ به دعوت معلم داود پیرنیا , با آن برنامه همیاری داشت . بنان در حین کار هنری خویش حدود ۳۵۰ آهنگ را اجرا کرد و پایین و بم‌ها و تحریرهای صدای وی اختصاصی به خودش است .

بنان خیر صرفا در سرود دیرین و کلاسیک جمهوری اسلامی ایران معلم بود , بلکه در نغمه‌های نو و امروزی جمهوری اسلامی ایران هم احاطه داشت , تصنیف زیبای الهه ناز وی شایسته ترین معرف این داعیه است . استعداد وی در مرکب خوانی و تلفیق شعر و آوا بارها حمد موسیقی‌دانان معاصرش را برانگیخته است .

بنان

بنان در سال ۱۳۳۲ به توصیه روح‌الله خالقی به سازمان کل هنرهای زیبای مرز و بوم منتقل شد و به‌عنوان معلم سرود هنرستان آوا ملی شاغل شد و در سال ۱۳۳۴ مدیر شورای آوا رادیو شد . وی از ابتدا در برنامه‌های گل‌های جاویدان و گل‌های رنگارنگ و برگ سبز کمپانی داشته و برنامه‌های مختلف و متعدد دیگری از این خواننده به‌جا باقی‌مانده است .

استادان سطح نخستین آوا سنتی زیرا روح‌الله خالقی , ابوالحسن صبا , مرتضی محجوبی , احمد عبادی , حسین تهرانی , علی تجویدی , و… با بنان همیاری داشته‌اند .

عینک غلامحسین بنان
غلامحسین بنان در ۲۷ دی ۱۳۳۶ شمسی با ماشین فردی به همراه ۲ نفر از دوستانش در جاده کرج سرگرم رانندگی و در شیوه رجوع به خانه بود که یک دفعه در نزدیکی کاروانسرای سنگی یک تانکر نفت‌کش فاقد لامپ ایمنی عقب و پوشیده از گل‌ولای در مقابلش ظواهر میگردد و تصادف شدیدی در میان دو خودرو صورت می دهد و بنان از حیطه صورت و چشم‌ها زخم می‌بیند .

بنان

بنان بعد از این رخداد برای درمان به آن سوی مرز مهاجرت کرد و بعداز رجوع و برگشت از این هجرت تصمیم گرفت در موضع‌ها هنری خویش باز‌بینی نماید . وی بیان کرد : اینجانب از این پس کوشش میکنم اثراتی اجرا کنم که واجد وزنی بشاش و شعری امید بخش است . اینجانب جداً از ادامه شیوه دیر باز که شباهت به مرثیه‌خوانی داراست خسته شده‌ام , ولی در این مورد سازندگان آهنگ می بایست با اینجانب امداد و همیاری نمایند .

او در‌این سانحه دیده راست خویش را از کف داد و به همین خاطر مدام از عینک دودی به کارگیری میکرد .

همسر غلامحسین بنان
غلامحسین بنان با مریم وزیری , آبجی کلنل علینقی وزیری تزویج کرد که نتیجه ها این وصلت یک دختر به اسم گیتی و یک پسر به اسم بیژن است .

بنان

بنان بعداز درگذشت همسر اولش , در نهم بهمن ۱۳۴۴ شمسی با پری دخت آور وصلت کرد .

ترانه‌های به یاد ماندنی معلم بنان
از ماندگارترین ترانه‌های بنان می‌توان به آهنگ آذربایجان در مایه شور , آمدی جانم به قربانت در مایه بوسلیک , الهه ناز در مایه دشتی , فصل بهار دل‌نشین در نغمه اصفهان , بوی جوی بار مولیان در نغمه اصفهان , تصنیف بار قدمت در دستگاه همایون , یار رمیده , میناب , خاموش , منرا عاشقی عاشق , اینجانب از روز ازل , نوای نی و نغمه مدام جاوید ای کشور‌ایران در مایه دشتی و زاری کن اشاره نمود .

بنان

به گفته همسرش , بنان شایسته ترین اثر خویش را هم اکنون چرا و کاروان می‌دانست و می‌گفت : کاروان را برای بعداز مرگم خوانده‌ام . آخرها قدمت نیز دل‌بستگی عجیبی به موزیک رؤیای هستی پیداکرده بود تا آنجا که با این آهنگ می‌گریست .

آوازهای به یادماندنی معلم بنان
نغمه ماهور با غزل سعدی به آگاه کلیه قدمت بر ندارم راز از این خمار مستی که هنوز اینجانب نبودم که تو در دلم نشستی و نغمه دیلمان با شعر سعدی به آگاه چنان در قید مهرت پایبندم که گویی آهوی رمز در کمندم و همینطور سرود اصفهان بر روی غزل آمد ولی در نگاهش آن نوازش‌ها کمبود از شغل های به یادماندنی مدرس غلامحسین بنان می‌باشند .

بنان

درگذشت غلامحسین بنان
غلامحسین بنان در ساعت ۱۸ : ۴۵ غروب هشتم اسفندماه ۱۳۶۴ , بعداز اذان مغرب در مریضخانه کشور‌ایران مهر تهران درگذشت و برخلاف وصیتش که مایل بود در قبرستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شود , در امام‌زاده طاهر کرج به خاک سپرده شد .

بنان

از سال ۱۳۶۴ یعنی زمان فوت معلم شهیر آهنگ جمهوری اسلامی ایران تا سال ۱۳۸۹ سنگ قبر بنان ردوبدل نشد , سال ۱۳۸۹ به دلیل پاره‌ای از تغییرات در امام‌زاده طاهر کرج و هم‌سطح سازی قبور و ردوبدل کلیه سنگ قبرهای نزدیک صحن , سنگ قبر بنان هم ردوبدل شوید و به حالت کنونی درآمد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تتلو نارضایتی خویش را از وضع و اوضاع مو جود اعلام کرد

چ اردیبهشت 24 , 1399
تتلو نارضایتی خویش را از وضع و اوضاع مو جود اعلام کرد امیرحسین مقصودلو دارای اسم و رسم به تتلو خواننده رپ , طی ساعت‌ها قبل یک سری یک‌سری اظهارنظر مضطرب داشته . تتلو متن است : با این تمامی نادیده‌گرفته شدن می بایست تا هم اکنون قتل نفس میکردم , البته جرأتش را ندارم . وی در پیامی که ساعتی آنگاه منتشر کرده , متن : اینجانب با کمترین تجهیزات و فارغ از تبلیغ آهنگ منتشر می کنم و هیت می‌گردد و سایرافراد کلی تجهیزات نیز دارا‌هستند به کیفیت اینجانب نمیرسند . وی در پایان متن : کاش منرا بکشند تا این تمامی بی‌عدالتی را نبینم!
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس