خواننده ایرانی بر بام کعبه اذان خاطرنشان کرد

خواننده ایرانی بر بام کعبه اذان خاطرنشان کرد
آلبوم موسیقیایی «نجوای جان» که نمونه‌هایی از شایسته ترین اثر ها معلم سید احمد مراتب با زمینه نیایش خدا و ثنا اهل بیت ( ع ) , متناسب با درحال حاضر و هوای ماه خجسته رمضان است منتشر شد .

این گالری در هفت بخش گوناگون از در میان آوازهای خوانده شده مدرس احمد مراتب در سال‌های پیشین دستچین و نشر داده شده شده‌است .

اشعار این این گالری از سعدی , غلامحسین جواهری , صغیر اصفهانی , و فواد کرمانی است . که در دستگاه‌ها و نغماتی مانند : سه‌گاه , بیات ترک , افشاری , شوشتری , اصفهان و دشتی اجرا شده‌اند که برخی در قالب مناجات , و برخی در مدح امیرالمومنین علی ( ع ) میباشند , و نفس گرم معلم سید احمد مراتب , مخاطب را کاملاً در هم اکنون و هوای این روز ها قرار میدهد .

سید احمد مراتب , اولیه شهریورماه سال ۱۳۳۱ در اصفهان چشم به دنیا گشود . بابا و بابا بزرگ وی هر ۲ از بزرگان آهنگ آیینی و از ارادتمندان به اهل بیت ( ع ) بودند . در شش سالگی و بعد از درخشش در امتحان تلاوت قرآن , مدیریت مکتب – مرحوم «عبدالحسین سپهری‌نژاد» – که از شاگردان سید رحیم اصفهانی بود , به خاطر استعداد براق و خیره‌کننده مراتب در نغمه , ردیف‌های آوازی را به وی یاددادن اعطا کرد ; ایشان در هشت سالگی هم به پیشنهاد بابا به محضر مدرس محمدرضا شمشیری رویه یافت .

این مدرس آوا از اول شاگردان تاج اصفهانی است که با جدیت , پشتکار و استعداد سرشار خویش , از لهجه ایشان مفتخر به کنیه «دره التاج» شده‌است . همینطور او , اول اهل ایران بود که بر بام کعبه اذان خاطرنشان کرد . ابتدا در سال ۱۳۵۲ در حالا طواف , هنگامی که پرده حجر اسماعیل گشوده شده بود به پشت بام کعبه رفت و در آنجا مناجات حضرت علی ( ع ) ; «لک الحمد یا این که ذالجود و المجد و العلی» را در دستگاه سه‌گاه اجرا کرد . سال بعد از آن در مکه امام موسی صدر که زیر تأثیر صدای مراتب قرار گرفته بود از وی تمنا کرد بر بام کعبه اذان بگوید و بنابراین تحت عنوان اول اهل ایران بر بام کعبه به افتخار قرائت اذان نائل شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

Drakeگران‌قیمت ترین تخت دنیا برای

چ اردیبهشت 24 , 1399
گران‌قیمت ترین تخت دنیا برای Drake درک Drake اوایل ماه سرازیر میلادی از عمارت مضاعف اشرافی خویش روی جلد یک نشریه معماری پرده‌برداری کرد . شمارش ویژگی‌های منزل رویایی رپر کانادایی درین مقال نمی‌گنجد ; از پیانوی بزرگ بوزندورفر که هنرمند ژاپنی تاکاشی موراکامی آن را کوک کرده تا لوستر کریستال ۲۰ هزار قطعه‌ای سوارووسکی و یک کمد دوطبقه مملو از کیف‌های گرانقیمت ارمس بیرکین که وی برای سهم دار آتی زندگی‌اش عده میکند . دربین انبوه قطعه‌های ریز و درشت منزل اشرافی فهم , آنچه بیش تر از کلیه جلب دقت می‌نماید تشکی ۴۰۰ […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس