سریال دل و حواشی آن اینبار از زبان بابک کایدان

حواشی سریال دل تمامی ندارد. اینبار نیز نویسنده سریال شبکه خانگی دل بابک کایدان لب به سخن گشود.

چند سالی است که بازار شبکه خانگی گرم است و سریال های بسیاری به این بازار ورود کرده اند. در این بین هر یک حواشی بسیاری را تجربه کرده اند که در روند تولید یا پخش سریال تاثیر گذار بودند. یکی از رکورد داران حواشی شبکه خانگی سریال دل اثر منوچهر هادی است. سریال دل که نویسندگی آن بر عهده برادران کاردان بود از ابتدای پخش خود متحتمل نقد های منفی بسیاری بود و از عوامل تا مخاطبان دل خوشی از سریال دل ندارند.

حامد بهدادال دل

چندی پیش قسمت آخر سریال دل پخش شد. اخیرا بابک کایدان پس از اتمام سریال دل تصمیم گرفت برخی حقایق را که در حین فیلمبرداری و تولید سریال اتفاق افتاد را بازگو کند.

در جایی از گپ و گفت تازه کایدان یکی از نویسندگان سریال دل لیستی از مشکلات بر سر راه و اتفاقاتی را که در حین کار رخ داد را اینگونه شرح می دهد که انتخاب بازیگران مجموعه به هیچ وجه درست نبوده و کارگردان کار از توانایی کافی برخوردار نبوده است. در ادامه همچنین افزود که محل های فیلم برداری غلط بوده و با متن در تناقض بوده است.

شما را به خواندن متن گزارش او دعوت می کنیم:

بنده کلیه موارد و اشکالات وارده به سریال دل را می پذیرم و کاملا قبول دارم. اما نکته ای که در اینجا مهم است خط زدن من از اتاق فکر سریال بوده که در نتیجه آن جدی نگرفته شدن حرف های من بود. با این تفاسیر من از انجام خیلی از کار ها عاجز بودم. متاسفانه آن همکاری که در گذشته داشتیم و هم فکری خوبی هم بود در سریال دل اتفاق نیفتاد. آنگونه که من متن را نوشته بودم و نقش ها را متصور شده بودم، به نظرم گزینش بازیگران جوان تر برای کارکتر های اصلی و انتخاب بازیگران چهره برای نقش ها والدین عملی منطقی تر و واقع گرایانه تر بود. با این کار علاوه بر آنکه در هزینه نهایی صرفه جویی رخ می داد و از خرج های بسیاری کاسته می شد، بسیاری از اتفاقاتی که در طول داستان رخ می داد نیز ملموس تر می شد. اما خوب در چنین موقعیتی نظر کارگردان مهم تر واقع می شود و نظرات و ایده هایی که من داشتم به حاشیه می رفت.

بابک کایدان از نویسندگان سریال دل در این مصاحبه همچنین به موضوع خوب نبودن بازیگران جواب داد و برخی مسائل را روشن کرد. او در خصوص اشکالاتی که به بازی حامد بهداد گرفته شده بود اینگونه گفت:

بیننده زمانی که به تماشای اثری می نشیند از هر بازیگری ذهنیتی مختص به او دارد. هنگامی که حرف از بهداد می شود و بیننده او را می بیند چیزی به جز کارنامه پر بار و بیست سال کار مداوم به ذهنش خطور نمی کند. با همه اشکالاتی که به ساختار سریال و روند بی تناسب آن وارد بود من شخصا از اکثر بازیگران، بگذارید بگویم نود درصد بازیگران رضایت کامل داشتم. حامد بهداد بازی کاملا درستی را به تصویر می کشد اما موضوع اصلی قرار نگرفتن او در مکان و جایگاه مناسب است. من همیشه گفته ام که یک اثر درام محتاج است به باورپذیری و این کاملا عکس کمدی است که بازیگر بخش زیادی از بار آن را به دوش می کشد. لیست نهایی بازیگران سریال به نظر من به جز هزینه های بالایی که برای آن تراشید نکته دیگری به همراه نداشت. نکته ای که در این جا باید بگویم این است که ما به هنگام انتخاب لیست بازیگران سریال مانکن مطابق با آنچه منطقی و درست بود پیش رفتیم و همانطور که در جریانید مثبت واقع شد. این موضوع حتی بدون در نظر گرفتن هیچی کاملا قابل پیش بینی بود. زمانی که شما چنین ترکیب بازیگری می چینید باید مطمئن باشید که مخاطب شما انتظار اثری استثنایی را دارد. این را اضافه کنید به بحث ریتم کندی که به سریال دل وارد شده بود چیزی که این توانایی را داشت تا بسیاری از اشکالات وارده را از بین ببرد.

بابک کایدان از ابتدای کار گفته بود که به نظر او اگر چهره کمتر انتخاب شود علاوه بر پایین آمدن هزینه ها، مخاطب خود را درگیر پیشینه آن ها نمی کرد. در رابطه با همین موضوع سوال بعدی که از او پرسیده شد این بود که آیا فشاری از سوی اپانسر ها برای انتخاب بازیگران چهره وجود دارد؟

زمانی که شما سه یا چهار بازیگر به نام را وارد لیست خود می کنید دیگر هیچ احتیاجی نیست که بقیه را نیز به اینگونه گزینش کرده و بچینید.

بابک کایدان همچنین افزود که آنچه در ابتدا نهایی شده بود و به نگارش در آمده بود شامل دو فصل 14 قسمتی می شد که به مجموع 28 قسمت می رسید. این یعنی ریتمی که ابتدا برای سریال در نظر گرفته شد بود سرعت بالا تری داشت. او ادامه داد آنچه در 12 اپیزود بعد از این 28 قسمت رخ داد چیزی فراتر از صه اصلی در بر نداشت و فقط به مانند “خواندن یک انشای ۱۰ دقیقه ای در ۲۰ دقیقه” بود.

بابک کایدان اضافه شدن این 12 قسمت بیهوده را به دلیل سیل عظیم مشکلات مالی خواند و گفت:

بخشی از این ماجرا به خاطر جبران مشکلات مالی ناشی از رقم بالای قرارداد بازیگران سریال بود و سازندگان برای این که این بودجه را جبران کنند ۱۲ قسمت اضافه کردند و هر قسمت را با رقم بالایی به فیلیمو فروختند. بخش دیگر ماجرا بخاطر تورمی بود که در زمان ضبط سریال به پروژه آسیب زد. برآوردی که کرده بودند با رقم هایی که حین تصویربرداری با آن مواجه شدند نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان شده بود و سرمایه گذار برای جبران این بودجه چنین کاری کرد و تصور مردم این است که سرمایه گذار رقم هنگفتی برده است ولی اینطور نیست چونکه در جریان این بخش هستم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تصاویر لو رفته از سریال The Witcher 🎞

ش مهر 12 , 1399
تصاویر جدید ای از فصل دوم سریال The Witcher در فضای مجازی نشر داده شده که هنری کویل، هنرپیشه نقش گرالت را در لباس نو نشان میدهند. روند فیلم برداری فصل دوم سریال The Witcher کماکان ادامه دارااست ولی شور و هیجان مخاطبین منجر شده تا روز به روز تصاویر […]
سریال The Witcher و تصویر گرلت
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس