وضعیت هنرمندانی که به کرونا مبتلا شده‌اند

نخستین روزهایی که ویروس «کرونا» در سراسر کره زمین فراگیر شده بود، میتوان اینگونه گفت که تقریباً هیچ شخصی خود را از مبتلا شده به کرونا در امان نمی‌دید. شاید به جز آن افرادی که به توصیه‌های بهداشتی توجهی نداشتند و درست مثل یک بمب ساعتی در همه جا بی محابا گشت و گذار می کردند و خطر منتقل کردن ویروس کرونا به افراد دیگر جامعه را داشتند. در این میان هنرمندان و حتی ورزشکاران که اکثرا در مقایسه با افراد معمولی آمادگی جسمی بالاتری دارند هم نیز از کرونا در امان نمانده و در بند آن اسیر شدند. در کشورمان هم نیز تا به امروز تعدادی از فعالان عرصه موسیقی به کرونا مبتلا شده‌اند و متأسفانه چهار هنرمند تسلیم کرونا شده و جان خود را در این راه از دست داده‌اند. در این مقاله مروری خواهیم داشت بر آخرین وضعیت هنرمندان موسیقی که به کرونا مبتلا شده‌اند و به گونه ای با آن دست و پنجه نرم می کنند و امیدواریم مخاطبان و طرفداران این هنرمندان هریک بتوانند در راستای بالا بردن فرهنگ استفاده از ماسک و عمل کردن به توصیه‌های بهداشتی به شیوه خود فرهنگ سازی کرده و قدمی بردارند.

فعالان عرصه موسیقی که به کرونا مبتلا شده‌اند

مجید جمشیدی و محمد جمشیدی
شغل: آهنگساز و نوازنده
سن: 70 و 47 سال
آخرین وضعیت هنرمند: مرگ به دلیل ابتلا کرونا
زمان مبتلا شدن: اسفند 1398
زمان مرگ: اسفند 1398

این دو هنرمند نخستین فوت شده های عرصه موسیقی کشور به خاطر شیوع کرونا بودند. دو برادر آهنگساز و نوازنده که در استان گیلان زندگی می کردند و در حوزه درس دادن نیز فعالیت داشتند. محمد جمشیدی در سن 70 سالگی و با سابقه بیماری ریوی یکم اسفند ماه فوت شد. شرایط نابسامان و بحرانی استان گیلان در آن زمان حتی امکان حضور پیدا کردن مجید جمشیدی در مراسم کفن و دفن برادرش را هم فراهم نکرد. ولی مجید جمشیدی مدت زیادی در غم از دست دادن برادرش نماند و او نیز هشت اسفند ماه 98 به خاطر مبتلا شدن به کرونا از این زندگی ناکام ماند و جان باخت. فوت شدن این دو هنرمند که از استاد های کهنه کار موسیقی در منطقه گیلان به حساب می آمدند اندوه بزرگی برای جامعه موسیقی در آخرین روز های اسفند سال 98 بود.

حامد عسگری
حوزه فعالیت: شاعر و ترانه سرا
سن: 38 سال
آخرین وضعیت هنرمند: بهبودی کامل
تاریخ مبتلا شدن: اسفند 1398

اولین شخصی که از جامعه ترانه و شعر به ویروس کرونا ابتلا پیدا کرد، «حامد عسگری» بود. شاعر و ترانه‌سرایی که همچنین در حوزه روزنامه‌نگاری نیز فعالیت دارد و موفق شد با قرنطینه خانگی و همچنین مصرف داروهایی که توسط پزشک برای او تجویز شده بود، بر کرونا چیره شود. منتشر شدن خبر بهبودی او یک خبر نوید بخش در روزهایی بود که کرونا در اکثر نقاط کشور در وضعیت قرمز قرار داشت.

امیر عظیمی
حوزه فعالیت: خواننده و آهنگساز
سن: 30 سال
آخرین وضعیت هنرمند: سلامت کامل
تاریخ مبتلا شدن: فروردین 1399

نخستین روز های فروردین ماه و در زمان اولین پیک کرونا اخباری از مبتلا شدن «امیر عظیمی» به کرونا در فضای مجازی پخش شد. در نهایت این موضوع مورد تأیید واقع شد و در روزهایی که در قرنطینه سپری می کرد مصاحبه‌ای نیز داشت و از این بیماری رازآلود و طول درمانش حرف زد. او در آن مصاحبه از بعضی عارضه‌های به وجود آمده از کرونا حرف زد و صحبت‌هایی با مخاطبانش و خصوصاً اشخاصی که به کرونا مبتلا شده اند داشت و از نقش امید در چیره شدن بر کرونا گفت. اکنون این روزها امیر عظیمی بعد از بازگشت سلامتی خود مشغول کار روی آثار تازه اش است و شنیده‌ می‌شود که زمان زیادی تا منتشر شدن آلبوم رسمی‌اش باقی نمانده است.

محمدرضا مقدم
حوزه فعالیت: خواننده و آهنگساز
سن: 31 سال
آخرین وضعیت هنرمند: گذراندن دوره نقاهت
تاریخ مبتلا شدن: خرداد 1399

چند وقت قبل و از طریق استوری صفحه اینستاگرام «محمدرضا مقدم» خبر مبتلا شدن این خواننده به ویروس کرونا انتشار یافت. او این روزها فعالیت زیادی در اینستاگرام ندارد و اینطور به نظر می‌آید که در حال گذرندان دوران نقاهت بیماری است. به این دلیل که قبل از این، او هرچند وقت یک بار ویدیویی از اجرای زنده خویش در صفحه اینستاگرامش منتشر می‌کرد. هنوز هم خبر تازه ای از تاریخ منتشر شدن آثار تازه محمدرضا مقدم و بقیه فعالیت‌هایش اعلام نشده است.

علیرضا راهب
حوزه فعالیت: شاعر و ترانه سرا
سن: 52 سال
آخرین وضعیت هنرمند: مرگ به دلیل کرونا
تاریخ مبتلا شدن: خرداد 1399
تاریخ مرگ: 5 تیر 1399

«علیرضا راهب» یکی از فعالان حوزه شعر و ترانه بود که سالها مدیریت انجمن ادبی «ونداد» را عهده دار بود. هنرمند بی‌حاشیه‌ای که نویسندگی و نقد ادبی هم نیز انجام می‌داد و چه بد که بسیاری بعد از فوت وی تازه با او آشنا شدند. روند مبتلا شدن و مرگ زنده‌یاد علیرضا راهب آنچنان سریع به وقوع پیوست که مخاطبان و دوستانش هیچ یک باور نمی‌کردند. او حتی در آخرین ساعات عمر خود از روی تخت بیمارستان یک استوری هم در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد. استوری که باز هم رنگ شعر داشت و آخرین یادگار او در فضای مجازی شد و کمتر از بیست ساعت بعد از آن فوت شد. علیرضا راهب 52 ساله از خود دو مجموعه شعر به اسم‌های «دو استکان عرق چهل گیاه» و «عشق پاره وقت» را به یادگار گذاشت. آن ها که اهل حضور در انجمن‌های ادبی بودند قطه به یقین هیچ وقت لحن دلربا و شعرخوانی‌های تأثیرگذار علیرضا راهب را فراموش نخواهند برد.

محمدرضا اعرابی
حوزه فعالیت: خواننده و آهنگساز
سن: 38 سال
آخرین وضعیت هنرمند: فوت به علت کرونا
تاریخ مبتلا شدن: خرداد 1399
تاریخ مرگ: 7 تیر 1399

هنوز دو روز از خبر ناگوار فوت علیرضا راهب نگذشته بود که باز هم جامعه هنری موسیقی کشورمان عزادار یک هنرمند دیگر شد. «محمدرضا اعرابی» 38 ساله بعد از چند روز جنگیدن با ویروس کرونا در یکی از بیمارستان‌های شهر اصفهان دار فانی را وداع گفت. محمدرضا اعرابی در دهه هشتاد با منتشر کردن آثار و موزیک‌ویدیوهایش توانست نام و شهرتی میان مخاطبان موسیقی برای خودش پیدا کند. از میان آثار او در دهه هشتاد موزیک «عروسک» برایش بازخوردهای فراوانی در پی داشت. او بعد از معروف شدن در آن مقطع زمانی، فعالیت‌هایش را به شکل رسمی دنبال کرد. محمدرضا اعرابی موفق به برگزاری چند کنسرت شد ولی هیچ وقت موفق نشد به استیج تهران قدم بگذارد. او از مدتی قبل دوباره روند تولید آثار تازه اش را شروع کرده بود و مجوز اکثر آنها هم از سمت دفتر موسیقی ارشاد صادر شده بود. محمدرضا اعرابی میخواست با منتشر کردن فصل تازه آثارش، جهش مجددی برای حاضر شدن روی صحنه داشته باشد که سرنوشت به او اجازه نداد.

رضا بهرام
حوزه فعالیت: خواننده
سن: 28 سال
آخرین وضعیت هنرمند: در قرنطینه
تاریخ مبتلا شدن: 1 تیر 1399

شش تیرماه 99 خبر مبتلا شدن «رضا بهرام» به کرونا و عکس‌هایی از او در بستر بیماری انتشار یافت. خواننده جوان و پرطرفدار این روزهای عرصه موسیقی با موافقت پزشکان به قرنطینه رفت. آن هم در حالتی که گفته شده بود ویروس کرونا تا ریه‌های او نفوذ کرده و وضعیت جسمانی مطلوبی ندارد. او چند روز پیش نیز ویدیویی از خود در قرنطینه خانگی منتشر کرد و از همه مردم و مخاطبانش درخواست کرد که توصیه‌های بهداشتی را کاملاً جدی بگیرند.

آصف آریا
حوزه فعالیت: خواننده و آهنگساز
سن: 27 سال
آخرین وضعیت هنرمند: در قرنطینه
زمان مبتلا شدن: تیرماه 1399

«آصف آریا» از آن هنرمندان فعالین عرصه موسیقی پاپ است قبل از سهراب پاکزاد خبر مبتلا شدن او به کرونا تأیید شد. او که در عرصه خوانندگی، آهنگسازی و ترانه‌سرایی فعالیت می کند از دوستان نزدیک سهراب پاکزاد هم نیز به حساب می آید. به همین خاطر بعضی مخاطبان آن ها حدس‌هایی درخصوص منتقل شدن بیماری میان این دو نفر زده اند. ولی به هرحال استوری‌هایی که آصف آریا منتشر می‌کند بیانگر روحیه مبارزه طلب او در مواجهه با این بیماری است.

سهراب پاکزاد
حوزه فعالیت: خواننده و آهنگساز
سن: 39 سال
آخرین وضعیت هنرمند: در قرنطینه
زمان مبتلا شدن: تیرماه 1399

«سهراب پاکزاد» تا به الان آخرین خواننده پاپی است که به کرونا مبتلا شده است. او روز پانزده تیرماه 99 با منتشر کردن عکسی از پاسخ آزمایش خویش در اینستاگرام اعلام کرد که به ویروس کرونا مبتلا شده است. به گفته خودش هنوز نشانه‌های حاد بیماری در بدنش به وجود نیامده است ولی به طور دقیق معلوم نیست در چه مرحله‌ای از ابتلا قرار دارد. او اعلام کرد که می خواهد خودش را در خانه قرنطینه کند ولی خبر جالبی هم به هوادارانش داد. چرا که اعلام کرد با وجود ابتلا به کرونا تاریخ منتشر کردن موزیک تازه اش را تغییر نخواهد داد و این هفته تازه ترین اثر خود را به مخاطبانش ارائه خواهد کرد.

این مقاله مروری بود بر آن دسته از هنرمندانی که به کرونا مبتلا شده‌اند.

با آرزوی سلامتی همه ی اشخاص و هنرمندانی که به کرونا مبتلا شده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

موسیقی پاپ | نقدی بر دیدگاه امروز جامعه

د تیر 23 , 1399
بررسی موسیقی پاپ از دیروز تا به امروز در ایران و مقایسه با بقیه دنیا. روراست بودن بهتر است امیر بهاری عزیز: «در پشت داستان سقوط ذائقه نسلی است که صاحب‌نظرانش در ستایش موسیقی پاشایی و بد گفتن از یوسف اباذری می‌نویسند.» «با تکیه کردن به این استدلال که در […]
موسیقی پاپ
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس